Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry: Różnice pomiędzy wersjami
(→Nagrody) |
(→Nagrody) |
||
Linia 946: | Linia 946: | ||
| style="text-align:left" | | | style="text-align:left" | | ||
* '''[[Kabaret Chyba]]''' (Wrocław) | * '''[[Kabaret Chyba]]''' (Wrocław) | ||
− | * '''[[ | + | * '''[[Liquidmime]]''' |
|- | |- | ||
| Nagroda Publiczności: | | Nagroda Publiczności: |
Wersja z 22:29, 20 kwi 2011
Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry - ogólnopolski przegląd kabaretowy, odbywający się Lidzbarku Warmińskim. Pierwsze XXIII przeglądy nosiły nazwę Lidzbarskie Biesiady Satyry i Humoru. Wieczorom patronuje Ignacy Krasicki - "Książę Poetów Polskich", a mottem są jego słowa: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką".
Pomysł na festiwal pojawił się już w 1973 roku, lecz polskie władze zgodziły się go zorganizować dopiero trzy lata później. Pierwszy przegląd odbył się w dniach 29. lutego - 3. marca 1976 roku. Głównymi organizatorami przeglądu byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Lidzbarskiej, Lidzbarski Dom Kultury, Inspektor Szkolny. Biesiadom patronował Naczelnik Miasta Lidzbarka Warmińskiego. W 1994 roku komisarzem Biesiad została Jolanta Adamczyk. Od 1995 roku Biesiady są transmitowane przez TVP.
Główną nagrodą konkursu jest Złota Szpilka.
Nagrody
1976 | I Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
I nagroda: | Kabaret Dziura (Olsztyn) |
II nagroda: | Kabaret Gwuść (Szczytno) |
III nagroda: | Kabaret Luźna Grupa (Olsztyn) |
Nagroda specjalna: | Za poziom wokalny widowiska dla grupy estradowej "Symsar" z Lidzbarskiego Domu Kultury |
1977 | II Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Gwuść (Szczytno) |
II nagroda: | Kabaret I...Kant (Olsztyn) |
III nagroda: | Kabaret Luźna Grupa (Olsztyn) |
1978 | III Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Ładne Kwiatki (Olsztyn) |
II nagroda: | Kabaret Gwuść (Szczytno) |
III nagroda: | Kabaret Contra (Radom) |
1979 | IV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Bąbel |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Żądło (Biskupiec) |
1980 | V Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Bąbel |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Za (Nowy Sącz) |
1981 | VI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Janusz Sokołowski (Jerzwałd) |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Jaś Niedoczekała (Warszawa) |
1982 | Stan wojenny - Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry nie odbyły się |
1983 | VII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Rżysko (Rozumice) |
II nagroda: | Irra (Nowy Sącz) |
Wyróżnienia: |
|
1984 | VIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Żaba (Wałbrzych) |
II nagroda: | Parodia Maxima (Poniatowa) |
Wyróżnienia: |
|
1985 | IX Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Klasa (Łódź) |
II nagroda: | Parodia Maxima (Poniatowa) |
III nagroda: |
|
1986 | X Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
Lidzbarskie Biesiady odbyły się półoficjalnie. Nie było tradycyjnego konkursu, do Lidzbarka przyjechali niektórzy laureaci i zaprzyjaźnieni uczestnicy poprzednich Biesiad. | |
1987 | Biesiady nie odbyły się ze względów politycznych. |
1988 | |
1989 | |
1990 | XI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Fajf (Radom) |
Wyróżnienia: |
|
1991 | XII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Paka (Jelenia Góra) |
1992 | XIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjer: | Piotr Bałtroczyk |
Złota Szpilka: | Kabaret Kabel (Gdańsk) |
Wyróżnienia: |
|
1993 | XIV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Koń Polski (Koszalin) |
II nagroda: |
|
III nagroda: |
|
1994 | XV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjer: | Piotr Bałtroczyk |
Złota Szpilka: | Quasi-Kabaret Rafała Kmity (Kraków) |
II nagroda: | nie przyznano |
III nagroda: |
|
1995 | XVI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Piotr Bałtroczyk (Turnieje i koncert zamkowy) i Bartosz Brzeskot (Turnieje) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Ireneusz Krosny (Kraków) |
I nagroda: |
|
II nagroda: | Kabaret Jurki (Zielona Góra) |
Wyróżnienia: | |
Nagroda Główna Turnieju Biskupa: | Kabaret Rak (Ruda Śląska) |
1996 | XVII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Bartosz Brzeskot (Turnieje), Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Moralnego Niepokoju (Warszawa) |
I nagroda: | Kabaret Po Żarcie (Kraków) |
II nagroda: | nie przyznano |
III nagroda: |
|
1997 | XVIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Piotr Bałtroczyk (koncerty na dziedzińcu zamkowym), Wiesław Nideraus (Turnieje) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Grupa MoCarta (Warszawa) |
I nagroda: | nie przyznano |
II nagroda: |
|
1998 | XIX Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Ewa Cichocka i Radosław Ciecholewski (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus (Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Mumio (Katowice) |
I nagroda: | Formacja Chatelet (Kraków) |
II nagroda: | Kabaret im. Romana (Radom) |
III nagroda: | Teatr Kto (Kraków) |
Wyróżnienia: |
|
Nagroda Dziennika Pojezierza: | Mumio (Katowice) |
1999 | XX Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Teresa Drozda (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus, Andrzej Poniedzielski |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret im. Romana (Radom) |
II nagroda: |
|
Nagroda Indywidualna: | Artur Walaszek z Kabaretu E.K. |
Wyróżnienia: |
|
2000 | XXI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Teresa Drozda (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus |
Złota Szpilka: | Kabaret Widelec (Białystok) |
I nagroda: | Kabaret Strzały z Aurory (Warszawa) |
II nagroda: | Kabaret Kuzyni (Kołobrzeg) |
III nagroda: | Kabaret Dudu (Rybnik) |
Wyróżnienia: |
|
2001 | XXII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Przemysław Borkowski (Turnieje), Artur Andrus (Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami), Piotr Bałtroczyk (koncert laureatów i "Big – Daukszewicz – brother") |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin) |
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Widelec (Białystok) |
I nagroda: | Kabaret Nie My (Piotrków Trybunalski) |
II nagroda: | Kabaret Limo (Gdańsk) |
III nagroda: | Kabaret Noł Nejm (Rybnik) |
Nagroda Specjalna: | Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza) |
2002 | XXIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Dariusz Kamys (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin) |
I nagroda: | Kabaret Limo (Gdańsk) |
II nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Jachim Presents (Gdynia) |
III nagroda: | Steffen Möller (Warszawa) |
Nagroda radiowej Trójki: | Kabaret Noł Nejm (Rybnik) |
2003 | XXIV Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Rafał Piechota (Turnieje), Steffen Möller |
Grand Prix: | Kabaret Widelec (Białystok) |
I nagroda: | Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin) |
II nagroda: | Kabaret Łowcy.B (Cieszyn) |
III nagroda: |
|
IV nagroda: | Kabaret Gzik (Poznań) |
Wyróżnienia: |
|
2004 | XXV Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Artur Andrus i Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix: | nie przyznano |
I nagroda: |
|
II nagroda: |
|
III nagroda: | Kabaret Ramol (Rejowiec Fabryczny) |
Wyróżnienia: |
|
2005 | XXVI Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Limo (Gdańsk) |
I nagroda: | Kabaret Młodych Panów (Rybnik) |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Kabaret Smile (Lublin) |
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Abelard Giza |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Snobów (Lidzbark Warmiński) |
Wyróżnienia: |
|
2006 | XXVII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Katarzyna Pakosińska i Mikołaj Cieślak (Kabaretowa Noc pod Gwiazdami) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Snobów (Lidzbark Warmiński) |
I nagroda: |
|
II nagroda: | Kabaret Czesuaf (Poznań) |
III nagroda: | Kabaret Hlynur (Zielona Góra) |
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Młodych Panów (Rybnik) |
Wyróżnienia: | |
2007 | XXVIII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Młodych Panów (Rybnik) |
II nagroda: |
|
III nagroda: |
|
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Stado Umtata (Warszawa) |
Wyróżnienia - osobowości estradowe: | |
2008 | XXIX Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix i Złota Szpilka: | nie przyznano |
I nagroda: | Kabaret Babeczki z Rodzynkiem (Zielona Góra) |
II nagroda: |
|
III nagroda: |
|
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Czesuaf |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Babeczki z Rodzynkiem |
Wyróżnienia: |
|
Nagroda za satyryczną audycję radiową: | Czyści jak Łza za piosenko-skecz Forsa Polonia (Olsztyn) |
Nagrody rzeczowe: |
|
2009 | XXX Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Wojciech Kamiński i Przemysław Żejmo (Turnieje), Artur Andrus, Radosław Bielecki, Michał Paszczyk, Katarzyna Pakosińska (Koncert Laureatów Turniejów), Magda Umer i Andrzej Poniedzielski (50-lecie Kabaretu Starszych Panów), Kabaret Neo-Nówka (XXX-lecie LWHiS) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Nowaki (Zielona Góra) |
I nagroda: | Kabaret Hlynur (Zielona Góra) |
II nagroda: | Kabaret Dasza von Yock (Sulejówek) |
III nagroda: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Nowaki (Zielona Góra) |
Wyróżnienia: |
|
2010 | XXXI Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Formacja Chatelet (Kabaretowa Noc pod Gwiazdami - Kraków dla Lidzbarka), Radosław Bielecki, Jarosław Marek Sobański (Turnieje) |
Grand Prix: | nie przyznano |
I nagroda: |
|
II Nagroda: |
|
III nagroda: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Weźrzesz |