Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry
Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry – ogólnopolski przegląd kabaretowy, odbywający się Lidzbarku Warmińskim. Pierwsze XXIII przeglądy nosiły nazwę Lidzbarskie Biesiady Satyry i Humoru. Wieczorom patronuje Ignacy Krasicki – "Książę Poetów Polskich", a mottem są jego słowa: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką".
Pomysł na festiwal pojawił się już w 1973 roku, lecz polskie władze zgodziły się go zorganizować dopiero trzy lata później. Pierwszy przegląd odbył się w dniach 29 lutego – 3 marca 1976 roku. Głównymi organizatorami przeglądu byli: Towarzystwo Miłośników Ziemi Lidzbarskiej, Lidzbarski Dom Kultury, Inspektor Szkolny. Biesiadom patronował Naczelnik Miasta Lidzbarka Warmińskiego. W 1994 roku komisarzem Biesiad została Jolanta Adamczyk. Od 1995 roku do 2015 roku Biesiady były transmitowane przez TVP 1, od 2016 roku Wieczory są transmitowane przez Polsat.
Główną nagrodą konkursu jest Złota Szpilka.
Nagrody
2016 | XXXVII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix: |
|
I nagroda: | |
II nagroda: | |
III nagroda: | |
Nagrody publiczności: |
|
Wyróżnienie: |
|
2015 | XXXVI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: | |
Grand Prix: | |
I nagroda: | |
II nagroda |
|
III nagroda: | nie przyznano |
Nagroda Specjalna Chichot Eskulapa | |
Nagroda Publiczności: |
|
Nagroda za kreację aktorską: |
|
2014 | XXXV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: | |
Grand Prix: | nie przyznano |
I nagroda: | |
II nagroda: | |
III nagroda: | nie przyznano |
Wyróżnienie: |
|
Nagroda Publiczności: | |
2013 | XXXIV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: | |
Grand Prix: | Ścibor Szpak |
I nagroda: | Kabaret K2 (Zielona Góra) |
II nagroda: | Famous Jim Williams |
III nagroda: |
|
Statuetka Chichot Eskulapa: | Kabaret Inaczej |
Nagroda Publiczności: |
|
2012 | XXXIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix: | Marcin Sitek – Król Dopalaczy |
I nagroda: | Kabaret Nic Nie Szkodzi (Wrocław) |
II nagroda: | nie przyznano |
III nagroda: |
|
Wyróżnienie: |
|
Nagroda Publiczności: | |
2011 | XXXII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix: | Liquidmime |
I nagroda: |
|
II nagroda: | Michał Kempa |
III nagroda: | nie przyznano |
Wyróżnienia: |
|
2010 | XXXI Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Formacja Chatelet (Kabaretowa Noc pod Gwiazdami – Kraków dla Lidzbarka), Radosław Bielecki, Jarosław Marek Sobański (Turnieje) |
Grand Prix: | nie przyznano |
I nagroda: |
|
II Nagroda: |
|
III nagroda: |
|
Nagroda Publiczności: | Kabaret Weźrzesz |
2009 | XXX Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Wojciech Kamiński i Przemysław Żejmo (Turnieje), Artur Andrus, Radosław Bielecki, Michał Paszczyk, Katarzyna Pakosińska (Koncert Laureatów Turniejów), Magda Umer i Andrzej Poniedzielski (50-lecie Kabaretu Starszych Panów), Kabaret Neo-Nówka (XXX-lecie LWHiS) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Nowaki (Zielona Góra) |
I nagroda: | Kabaret Hlynur (Zielona Góra) |
II nagroda: | Kabaret Dasza von Yock (Sulejówek) |
III nagroda: |
|
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Nowaki |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Nowaki |
Wyróżnienia: |
|
2008 | XXIX Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix i Złota Szpilka: | nie przyznano |
I nagroda: | Kabaret Babeczki z Rodzynkiem (Zielona Góra) |
II nagroda: |
|
III nagroda: |
|
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Czesuaf |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Babeczki z Rodzynkiem |
Wyróżnienia: |
|
Nagroda za satyryczną audycję radiową: | Czyści jak Łza za piosenko-skecz Forsa Polonia (Olsztyn) |
Nagrody rzeczowe: |
|
2007 | XXVIII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Młodych Panów (Rybnik) |
II nagroda: |
|
III nagroda: |
|
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Stado Umtata (Warszawa) |
Wyróżnienia – osobowości estradowe: | |
2006 | XXVII Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Katarzyna Pakosińska i Mikołaj Cieślak (Kabaretowa Noc pod Gwiazdami) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Snobów (Lidzbark Warmiński) |
I nagroda: |
|
II nagroda: | Kabaret Czesuaf (Poznań) |
III nagroda: | Kabaret Hlynur (Zielona Góra) |
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Młodych Panów (Rybnik) |
Wyróżnienia: | |
2005 | XXVI Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Limo (Gdańsk) |
I nagroda: | Kabaret Młodych Panów (Rybnik) |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Kabaret Smile (Lublin) |
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Abelard Giza |
Nagroda Publiczności: | Kabaret Snobów (Lidzbark Warmiński) |
Wyróżnienia: |
|
2004 | XXV Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Artur Andrus i Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix: | nie przyznano |
I nagroda: |
|
II nagroda: |
|
III nagroda: | Kabaret Ramol (Rejowiec Fabryczny) |
Wyróżnienia: |
|
2003 | XXIV Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Rafał Piechota (Turnieje), Steffen Möller |
Grand Prix: | Kabaret Widelec (Białystok) |
I nagroda: | Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin) |
II nagroda: | Kabaret Łowcy.B (Cieszyn) |
III nagroda: |
|
IV nagroda: | Kabaret Gzik (Poznań) |
Wyróżnienia: |
|
2002 | XXIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Dariusz Kamys (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin) |
I nagroda: | Kabaret Limo (Gdańsk) |
II nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Jachim Presents (Gdynia) |
III nagroda: | Steffen Möller (Warszawa) |
Nagroda radiowej Trójki: | Kabaret Noł Nejm (Rybnik) |
2001 | XXII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Przemysław Borkowski (Turnieje), Artur Andrus (Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami), Piotr Bałtroczyk (koncert laureatów i "Big – Daukszewicz – brother") |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Ani Mru-Mru (Lublin) |
Nagroda im. Ignacego Krasickiego: | Kabaret Widelec (Białystok) |
I nagroda: | Kabaret Nie My (Piotrków Trybunalski) |
II nagroda: | Kabaret Limo (Gdańsk) |
III nagroda: | Kabaret Noł Nejm (Rybnik) |
Nagroda Specjalna: | Kabaret DNO (Dąbrowa Górnicza) |
2000 | XXI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Teresa Drozda (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus |
Złota Szpilka: | Kabaret Widelec (Białystok) |
I nagroda: | Kabaret Strzały z Aurory (Warszawa) |
II nagroda: | Kabaret Kuzyni (Kołobrzeg) |
III nagroda: | Kabaret Dudu (Rybnik) |
Wyróżnienia: |
|
1999 | XX Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Teresa Drozda (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus, Andrzej Poniedzielski |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret im. Romana (Radom) |
II nagroda: |
|
Nagroda Indywidualna: | Artur Walaszek z Kabaretu E.K. |
Wyróżnienia: |
|
1998 | XIX Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Ewa Cichocka i Radosław Ciecholewski (Turnieje), Piotr Bałtroczyk, Artur Andrus (Kabaretowa Noc Pod Gwiazdami) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Mumio (Katowice) |
I nagroda: | Formacja Chatelet (Kraków) |
II nagroda: | Kabaret im. Romana (Radom) |
III nagroda: | Teatr Kto (Kraków) |
Wyróżnienia: |
|
Nagroda Dziennika Pojezierza: | Mumio (Katowice) |
1997 | XVIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Piotr Bałtroczyk (koncerty na dziedzińcu zamkowym), Wiesław Nideraus (Turnieje) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Grupa MoCarta (Warszawa) |
I nagroda: | nie przyznano |
II nagroda: |
|
1996 | XVII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Bartosz Brzeskot (Turnieje), Piotr Bałtroczyk |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Kabaret Moralnego Niepokoju (Warszawa) |
I nagroda: | Kabaret Po Żarcie (Kraków) |
II nagroda: | nie przyznano |
III nagroda: |
|
1995 | XVI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjerzy: | Piotr Bałtroczyk (Turnieje i koncert zamkowy) i Bartosz Brzeskot (Turnieje) |
Grand Prix i Złota Szpilka: | Ireneusz Krosny (Kraków) |
I nagroda: |
|
II nagroda: | Kabaret Jurki (Zielona Góra) |
Wyróżnienia: | |
Nagroda Główna Turnieju Biskupa: | Kabaret Rak (Ruda Śląska) |
1994 | XV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjer: | Piotr Bałtroczyk |
Złota Szpilka: | Quasi-Kabaret Rafała Kmity (Kraków) |
II nagroda: | nie przyznano |
III nagroda: |
|
1993 | XIV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Koń Polski (Koszalin) |
II nagroda: |
|
III nagroda: |
|
1992 | XIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
konferansjer: | Piotr Bałtroczyk |
Złota Szpilka: | Kabaret Kabel (Gdańsk) |
Wyróżnienia: |
|
1991 | XII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Paka (Jelenia Góra) |
1990 | XI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Fajf (Radom) |
Wyróżnienia: |
|
1989 | Biesiady nie odbyły się ze względów politycznych. |
1988 | |
1987 | |
1986 | X Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
Lidzbarskie Biesiady odbyły się półoficjalnie. Nie było tradycyjnego konkursu, do Lidzbarka przyjechali niektórzy laureaci i zaprzyjaźnieni uczestnicy poprzednich Biesiad. | |
1985 | IX Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Klasa (Łódź) |
II nagroda: | Parodia Maxima (Poniatowa) |
III nagroda: |
|
1984 | VIII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Żaba (Wałbrzych) |
II nagroda: | Parodia Maxima (Poniatowa) |
Wyróżnienia: |
|
1983 | VII Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Rżysko (Rozumice) |
II nagroda: | Irra (Nowy Sącz) |
Wyróżnienia: |
|
1982 | Stan wojenny – Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry nie odbyły się |
1981 | VI Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Janusz Sokołowski (Jerzwałd) |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Jaś Niedoczekała (Warszawa) |
1980 | V Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Bąbel |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Za (Nowy Sącz) |
1979 | IV Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Bąbel |
II nagroda: |
|
III nagroda: | Żądło (Biskupiec) |
1978 | III Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Ładne Kwiatki (Olsztyn) |
II nagroda: | Kabaret Gwuść (Szczytno) |
III nagroda: | Kabaret Contra (Radom) |
1977 | II Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
Złota Szpilka: | Kabaret Gwuść (Szczytno) |
II nagroda: | Kabaret I...Kant (Olsztyn) |
III nagroda: | Kabaret Luźna Grupa (Olsztyn) |
1976 | I Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry |
jury: |
|
I nagroda: | Kabaret Dziura (Olsztyn) |
II nagroda: | Kabaret Gwuść (Szczytno) |
III nagroda: | Kabaret Luźna Grupa (Olsztyn) |
Nagroda specjalna: | Za poziom wokalny widowiska dla grupy estradowej "Symsar" z Lidzbarskiego Domu Kultury |